Moravské zemské hnutí bylo přijato do strany Evropského parlamentu

BRNO/BRUSEL - Moravské zemské hnutí (MZH) bylo na Valném shromáždění Evropské svobodné aliance (European Free Alliance, EFA), které se konalo 7. – 9. 3. 2019 v Bruselu, přijato za člena této evropské politické strany.

MZH se tak stalo jediným zástupcem ČR v EFA, která je součástí frakce EFA-Greens v Evropském parlamentu. „Je to pro Moravu obrovská pocta a naděje, že i hlas naší země bude v Evropě opět slyšet“, říká Ondřej Hýsek, předseda Moravského zemského hnutí, který vedl moravskou delegaci na Valném shromáždění EFA.

„V době tlaků na Evropskou unii, kterou oslabuje brexitový chaos, xenofobní nacionalismus i hybridní útoky zvenčí, je nutné přihlásit se k hodnotám evropské civilizace i moravského zemského regionalismu, který v ní má rozhodně své místo“, dodává Jiří Pelka, člen Rady MZH a jeden z moravských delegátů, kteří se zúčastnili valného shromáždění v Bruselu. „Evropa má v budoucnu být jednotná v různorodosti, a to prostřednictvím posílení vlivu zemí a regionů a oslabení moci tzv. národních států, jejichž sobecké nacionalismy ohrožují soudržnost Evropy. Morava má v EU hrát roli sebevědomé země, která o svých záležitostech rozhoduje prostřednictvím regionálního parlamentu a zodpovědně se tak podílí na směřování EU“, dodal Vladan Ševčík, lídr kandidátky MZH do Evropského parlamentu, odborník na energetiku, vinař a člen Rady Moravského zemského hnutí. Shromáždění podpořilo setrvání čtyř stran z Velké Británie uvnitř EFA, i pokud by došlo k Brexitu.

„Naši přátelé ze Skotska, Walesu či Yorkshiru jsou z Brexitu velmi zklamáni, cítí se být součástí evropské rodiny a přejí si pro své země a regiony evropskou budoucnost. Občas zaznívala i slova, že nám závidí, že v EU zůstáváme“, podělil se s námi o své poznatky z bruselských rozhovorů Ondřej Hýsek.

(niv)