Vydražili sedačky a ze zisku obnoví zastávku

BRNO - V dražbě sedaček ve Zlaté tramvaji brněnského dopravního podniku svého patrona získalo všech 54 dražených sedadel. Za vybrané peníze bude obnovena historická zastávka tramvaje.

V příštím roce si bude Dopravní podnik města Brna připomínat 150 let od zahájení MHD.  Dražba sedaček byla jednou z prvních akcí spojených s tímto výročím. 

„Jsem příjemně překvapen, jaký byl o sedačky mezi veřejností zájem, mezi patrony jsou nejen Brňané, ale například i cizinci,“ uvedl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek. Nejvyšší nabídnutou cenou byla částka 5 000 Kč, nejnižší, která postačila ke koupi, 800 Kč. Celkem se prostřednictvím dražby vybralo 77 620 Kč. Vyvolávací cena činila 500 Kč.

Zlatá tramvaj typu KT8 už ulicemi Brna jezdí rok, doplněna o jmenovky nových patronů bude do Vánoc. „Peníze vybrané v dražbě poslouží k vytvoření historického označníku, tedy sloupu, který značil zastávku hromadné dopravy. Nyní hledáme jeho zhotovitele,“ upřesnil ředitel Havránek. Označník bude slavnostně odhalen 17. srpna 2019 na Moravském náměstí. Dopravní podnik jej umístí na stejném místě, odkud v roce 1869 začaly odjíždět první koňské tramvaje, tedy z tehdejší ulice Kiosk číslo 5.  Adopce probíhala na webových stránkách www.projekt150.cz. Zde najdou zájemci informace, které se k nadcházejícímu výročí vztahují. „Obracíme se na Brňany a milovníky MHD, aby se podíleli na jejich podobě. Pokud doma objeví například historické fotografie či předměty spojené právě s historií brněnské veřejné dopravy, budeme rádi, když se s námi o ně podělí,“ dodal Havránek. 

Význačné jubileum 150 let MHD si bude DPMB připomínat po celý příští rok. Obyvatelé Brna se mohou těšit například na publikaci, která shrne historii městské dopravy. Dopravní podnik dále zpřístupní své areály při mimořádných dnech otevřených dveří, dopravní nostalgii a dalších akcích.

(niv)