Zoo Brno nově chová vzácné mokřadní ptáky - kolihy velké

BRNO - Zhruba před měsícem dorazily na Mniší horu dvě kolihy velké. 

Tento druh chová Zoo Brno jako jediná v České republice. Celoevropská populace v zoologických zahradách není v současné době větší než 20 jedinců. Ptáci přišli do Brna na začátku července z malého zooparku v západním Německu. Jsou ve voliéře s ostatními ptáky ze skupiny bahňáků v expozičním ceku Beringie. Jejich adaptace proběhla bezproblémově, takže se na ně návštěvníci Zoo Brno mohou přijít podívat.

 

„Koliha velká je druh, hodnocený pro Českou republiku jako kriticky ohrožený. Současná česká hnízdní populace zjevně nepřesahuje tři páry, z nichž jeden opakovaně vyhnízdil na travnatých plochách Letiště Václava Havla v Praze,“ uvedl kurátor chovu ptáků Zoo Brno Petr Suvorov. „V České republice lze velmi vzácně spatřit ještě kolihu malou, která hnízdí v Severní Evropě a k nám vzácně zalétá zimovat,“ dodal.

 

Kolihy jsou vůbec největšími zástupci řádu bahňáků. Vyznačují se velmi dlouhým, křivým zobákem, který se v průběhu života ještě více prodlužuje. Přestože svým vzhledem připomínají spíše ibise, způsobem života se od něj liší například tím, že hnízdí na zemi a nikdy nesedají na stromy. Ve volné přírodě obývají zejména vlhké krátkotrávné plochy a jsou tak ideálním vlajkovým druhem ochrany mokřadů, které patří v současné době k nejohroženějším biotopům na světě.

 

Dovoz kolih není jediným úspěchem u bahňáků v rámci brněnské ptačí kolekce. Letos se v brněnské zoo narodil vůbec poprvé jespák bojovný. „Je to pro nás poměrně velký úspěch, protože jespák bojovný se v zoologických zahradách nemnoží pravidelně. Tento druh je rozšířen zejména na severu, kde je celodenní světelný režim úplně jiný, než ve střední Evropě. Díky tomu, že jsme jespákům přisvítili, tak jsme mládě mohli odchovat. To je v současné době na prahu přepeřování do dospělého opeření a brzy jej budou moct vidět už i návštěvníci.“

(niv)

Foto - Zoo Brno