Blansko nové autobusové nádraží

BLANSKO - Blansko má zbrusu nové autobusové nádraží za 53,5 milionu korun.

Firma ČAD Blansko nechala to původní, které již bylo umístěním svých zastávek zastaralé, před třičtvrtě rokem strhnout. Na jeho místě vznikl zcela nový a architektonicky moderní komplex. Jednou z jeho velkých výhod bude to, že cestující již nebudou zmokat.

 

Denně nádražím projede zhruba 200 autobusů. Kdysi bylo jeho pětadvacet zastávek uspořádáno tak, že při odjezdu z nich museli řidiči couvat, což bylo nebezpečné. Nyní má nádraží jen šestnáct zastávek. Jejich počet se snížil, ale prostor se zpřehlednil. Nádraží je komplexem ze železobetonu, dřeva a skla, v němž se bude za hezkých dní zrcadlit slunce.

 

O obnovu nádraží se v minulosti snažila i blanenská radnice. Sháněla dotace na projekt, ale neuspěla, protože jí nádraží nepatří. Nakonec přálo štěstí majiteli, jimž je přepravní společnost ČAD Blansko. Náklady spojené s novou výstavbou se oproti rozpočtu mírně zvýšily.

 

„Při stavbě základů hlavní budovy jsme totiž zjistili, že je pod ně nutné umístit do nedostatečně pevného podloží piloty,“ uvedl ředitel firmy Jiří Šebela. Doplnil, že cestující sice přijdou o bufet, v čekárně ale budou mít automaty na nápoje a bagety.

 

Blanenské autobusové nádraží využije ročně zhruba 1,3 milionu cestujících. Většina z nich si na zanedbané nádraží dlouhodobě stěžovala. Obdobný projekt se nyní plánuje také v nedalekém Vyškově.

 

(niv)