Vida!:Prázdninové kutění, indiánský program i rodinná hra, jak fungují peníze

BRNO - Zábavní vědecký park VIDA! připravil na letní prázdniny několik nových zážitků. Každý den si návštěvníci vyzkouší nový prostor pro kutění takzvanou Bastlírnu a zúčastní se indiánského programu spojeného s výrobou zlata i uměním kouřových signálů.

Během letních víkendů je navíc připravená i rodinná hra Labyrint peněz, která dětem i dospělým přiblíží, jak fungují peníze a jak s nimi zacházet v různých životních situacích. Tento program zaměřený na finanční gramotnost vznikl díky podpoře ČSOB a návštěvníci si jej užijí zdarma v ceně vstupenky do centra. 

I o letních prázdninách lze k návštěvě VIDA! využít nejlevnější odpolední vstupenku za 90 Kč/os., která platí ve všední dny od 16 do 18 hodin. „Rozpoutejte tornádo, zažijte zemětřesení nebo si vyzkoušejte trénink pilotů stíhaček. Navštivte také dočasnou výstavu geometrických hlavolamů GeomeTRY. To všechno v čase, který vám zbývá po práci nebo při návratu z koupaliště, “ láká k návštěvě ředitel centra Lukáš Richter.

 

Prázdninová nabídka

Na malé i velké kutily čekají v Bastlírně pracovní stoly, nářadí a nejrůznější materiál. „Čím dál víc lidí uvítá možnost vyzkoušet si práci s pilou, kladivem, odporovou řezačkou či pájkou. Chceme jejich tvořivosti vyjít vstříc,“ vysvětlil Sven Dražan, manažer VIDA! Program v Bastlírně je součástí vstupenky do VIDA! a prostor je návštěvníkům otevřen každý den. „Největší úspěch zatím sklízí výroba lodiček a nejrůznějších plavidel,“ dodal Dražan.

 

Pro všechny, kteří by se chtěli naučit umění kouřových signálů nebo proniknout do tajů šamanských kouzel s barvami jsou na každý prázdninový den připraveny labodílny Indiánské léto. „Přijďte si vyrobit zlato nebo indiánský lapač snů,“ vybízí k návštěvě Daniela Marková, která pokusy připravila. Třicetiminutový program je určený pro rodiny s dětmi od 5 let a během léta se koná každý den hned třikrát. Za skupinu (1–4 os.) zaplatí návštěvníci 50 Kč jako příplatek ke vstupnému do VIDA!

 

Cílem programu Labyrint peněz, který je možné navštívit od 11 do 16 hodin během prázdninových víkendů, je přiblížit zábavnou formou dětem i jejich rodičům svět financí. „Menší děti si vyzkouší, co obnáší zkrotit rodinný rozpočet. Dospělým nastíníme základní principy a fakta z oblasti ekonomiky. Dozvíte se i to, co vám v bance běžně neřeknou,“ řekl k programu o finanční gramotnosti Dražan a dodal: „Na úspěšné čekají dárky!“ Program vznikl díky podpoře Československé obchodní banky, která se pro letošní rok stala partnerem České asociace science center. „Jsme rádi, že můžeme našim návštěvníkům zdarma nabídnout program, který jim pomůže v praktickém životě. Partnerství ČSOB si velmi vážíme,“ poděkoval za podporu Richter.

 

Stálá nabídka 

Zábavní vědecký park VIDA! nabízí 170 exponátů, se kterými si mohou návštěvníci hrát a objevovat tak, jak funguje svět kolem nás. Oceán v lahvi, obří srdce, vichřice, magnetická socha nebo kolo na laně – to jsou ukázky některých z nich. K pravidelné nabídce centra také patří představení se zábavnými pokusy, která se konají několikrát během dne a jsou v ceně vstupenky. Za příplatek 50 Kč/os. je možné zhlédnout napínavé 3D filmy z divoké přírody. Aktuálně VIDA! nabízí film Predátoři a snímek Pidiobři. Každý, kdo rád řeší hádanky a šifry, si také může v expozici zahrát hru o poklad Pevnost VIDARD a to kdykoliv během otevírací doby. Startovní balíček je k dostání u pokladny, ke hře je potřebný chytrý telefon.

 

Dočasná výstava GeomeTRY – matematika na dotek

Až do 3. září hostuje VIDA! přes třicet exponátů z věhlasného německého muzea Mathematikum, které je prvním matematickým muzeem na světě. „Návštěvníci si například vyzkouší, jak dostat veliký jehlan do zdánlivě menší krychle, přeměnit pohyb člověka na matematickou funkci, kreslit jen podle odrazu v zrcadle, nebo najít jednu kuličku mezi desetitisíci dalších,“ řekl o výstavě Ondřej Hlouša, manažer expozice VIDA!, a dodal: „Výstavu si užijí dospělí i děti už od předškolního věku. Mohou tu skládat nejrůznější puzzle, řešit geometrické hádanky a přemýšlet nad matematickými hlavolamy.“ 

Exponátů je možné se dotýkat, hrát si s nimi a hledat správná řešení. Každý, kdo výstavu navštíví, má také možnost zúčastnit se Diamantové loterie – může si tipnout, kterých šest ze čtyřiceti devíti diamantů je pravých. „Správnou odpověď ještě nikdy nikdo neuhádl. V Brně na výherce čeká celoživotní vstupenku do VIDA!“ upozornila Hana Laudátová, tisková mluvčí VIDA!

(niv)