Billboard upozorňuje, že země Morava je legální

BRNO - V jižní části Brna se v uplynulých dnech na jednom z billboardů, které již měly být dávno odstraněny a jsou nyní přelepeny českými vlajkami, objevila obří moravská vlajka.

Na ní je nápis : "Tento billboard je nelegální, Moravská země je legální". Jde o happening, za ním stojí nedávno založené Moravské zemské hnutí, jehož cílem na obnova moravské samosprávy. Bližší podrobnosti uvedl jeho předseda Ondřej Hýsek: 

"Jako moravští občané jsme se rozhodli upozornit na to, že stát Česká republika nedokáže v opakovaných a stále častějších případech zajistit dodržování zákona. Jedná se například o nelegální billboardy, které nadále stojí podél dálnic a silnic první třídy, i když měly být odstraněny již v loňském roce. Podobně Česká republika dlouhodobě nerespektuje existenci zemí, z níž je složena, i když jsou tyto země zakotveny v Ústavě. Zákonodárná i výkonná moc České republiky extrémním centralismem vymazává nejen moravskou zemskou samosprávu, ale i moravské kulturní dědictví.

Proto jsme se rozhodli přelepit české – tedy fakticky československé vlajky – vlajkami moravskými.

Pro tuto akci jsme symbolicky vybrali den zahájení výstavy Re:publika, na níž si v bývalém moravském zemském hlavním městě Brně připomínáme sto let od zániku Moravského markrabství a jeho zákonodárného Moravského zemského sněmu. Právě u příležitosti zahájení oslav vzniku Československa bychom si měli připomenout, že Moravská a Moravskoslezská země byly jeho nedílnou součástí až do komunistického převratu v roce 1948. Po roce 1989 bylo napraveno mnoho křivd komunismu, avšak v moravské otázce nedošlo doposud k nápravě, i přes ujištění a sliby polistopadového parlamentu."

 

(niv)