Rekonstrukce tramvajových tratí v Brně

BRNO - V letních měsících plánuje Dopravní podnik města Brna v koordinaci s městem Brnem rekonstruovat několik tramvajových tratí.

Cílem prací je především modernizace jednotlivých úseků. DPMB využívá právě období letních prázdnin, kdy je intenzita individuální i městské hromadné dopravy nižší. Investice si vyžádají více než 220 milionů korun a opraví se přes 3 kilometry tratí.

„DPMB cíleně koordinuje vlastní rekonstrukce s dalšími stavebními akcemi na území města Brna.  Naší snahou je, aby těmito pracemi byli cestující a obyvatelé města Brna co nejméně ovlivněni. I z toho důvodu je odložena oprava tramvajové trati v ulici Veveří, i když je ve špatném technickém stavu. Další rozkopaná ulice by však místní obyvatele i dopravu zcela paralyzovala,“ informoval generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Snahou dopravního podniku bude udržet na trati stávající provoz, a to až do jara 2019, kdy bude nutné opravu bezpodmínečně realizovat. 

 

 

 

Stavební investice DPMB: 

 

Rekonstrukce tramvajové tratě na Moravském náměstí v úseku navazujícím na ulici Milady Horákové (mezi ulicemi Koliště a Rooseveltovou)

Termín: 07 - 08/2018

Cena:  14 mil. Kč 

Rekonstrukce je nutná především z důvodu nevyhovujícího stavu tramvajové tratě. Ta se bude opravovat s ohledem na odhlučnění a snížení vibrací. Nové zastávky přinesou větší komfort, především z pohledu bezbariérového přístupu a prodloužení délky nástupní hrany. 

 

Výluková opatření: Tramvajové linky 3 a 5 budou ve směru od Staré osady a Štefánikovy čtvrti ukončeny na kolejové úvrati v ulici Milady Horákové u křižovatky s ulicí Koliště. V opačném směru, od Bystrce a Ústředního hřbitova, budou tyto linky provozně propojeny v uzlu Česká. Tramvajová linka 9 bude po dobu prázdnin mimo provoz a dopravu z Lesné do centra zajistí posílená tramvajová linka 11 vedená ulicí Cejl. Autobusové linky 67, N92, N93 objedou uzavřený úsek ulicemi Příční a Bratislavskou nebo Lidickou a Lužáneckou.

 

 

 

Rekonstrukce kolejového trojúhelníku Moravské náměstí v ústí ulic Joštovy a Rašínovy

Termín: 07 - 08/2018

Cena:  30 mil. Kč 

Kompletní rekonstrukce kolejového trojúhelníku, včetně výhybek, bude probíhat v koordinaci s opravou dlažby společností BKOM před kostelem sv. Tomáše a rekonstrukcí horkovodu v ulici Rašínově. 

 

Výluková opatření: Po celou dobu prázdnin bude přerušen provoz tramvají přes náměstí Svobody. Tramvajová linka 4 bude odkloněna ulicí Husovou, linka 9 bude nahrazena linkou 11 (viz předcházející akce).

 

 

Rekonstrukce tramvajové tratě v ulicích Selská – Obřanská

Termín: 06 - 09/2018, přípravné práce od poloviny května

Cena: 72 mil. Kč 

V rámci této akce dojde k rekonstrukci tramvajové smyčky Babická, společně s bezbariérovými zastávkami pro výstup a nástup, opravě smyčky Maloměřice-most a také k rekonstrukci tramvajové tratě v ulicích Selské a Obřanské. Vyměněny budou kolejnice, a to opět s ohledem na odhlučnění a snížení vibrací tramvajové dopravy.

 

Výluková opatření: Pro realizaci prací bude využito již probíhající výluky tramvajové dopravy v souvislosti s rekonstrukcí ulice Valchařské. Žádná další opatření v provozu linek MHD tedy nejsou třeba. 

 

Stavební úprava tramvajové tratě Nezamyslova – Ostravská

Termín: 07 - 08/2018

Cena: 105 mil. Kč 

Jedná se o rekonstrukci tramvajové tratě v úseku od zastávky Geislerova až po odbočný uzel Líšeň x Stránská skála, která vede z větší části po samostatném tělese. V rámci prací dojde ke kompletní obnově tramvajového tělesa, instalaci pryžových bokovnic a obnovení přechodů přes trať.

 

Výluková opatření: Tramvajová linka 8 bude odkloněna ulicí Táborskou do Juliánova. Linka 10 bude mimo provoz. Náhradní dopravu do Líšně zajistí posílené autobusové linky 55 a 78 z přestupního bodu u Dělnického domu.

(niv)