V Brně zuří boj o kuličky

BRNO - Neuvěřitelnou míru kreativity prokázali sběratelé kuliček z časostroje na brněnském náměstí Svobody.

V době oslav vítězství hokejové Komety, která letos obhájila titul, vydával stroj, o němž ani mnozí Brňané nevědí, jak vlastně ukazuje čas, kuličky s logem tohoto hokejového celku. Sběratelé kuliček si vymysleli hned několik zádržných systémů a pastiček, které do něj vkládali s cílem, aby tuto unikátní kuličku získali právě oni.

 

V době oslav vydal stroj, připomínající velkou střelu z černého kamene, celkem 169 komeťáckých kuliček. „Podomácku vyráběné záchytné systémy nasazovali jejich výrobci na výdejní nerezové vodící dráty tak, aby zabránili kuličce propadnout do dlaně toho, kdo si pro ni prošel,“ řekl Tomáš Pivec ze společnosti technické sítě Brno, která o zařízení pečuje. Některé kuličky s nápisem Kometa pak byly nabízeny na internetu v ceně 400 korun za kus.

 

Technici ze stroje vytáhli nejen pastičky, ale i brýle, malou hračku dinosaura nebo kolíčky. Časostroj byl na náměstí Svobody nainstalován v roce 2010. Od té doby vydal 5000 kuliček. Vydává je v 11:00.V době nejrůznějších oslav z něj vypadne skleněnka vždy po hodině.

 

 

Stroj vydává speciální kuličky například o vánočních svátcích, při oslavách výročí narození genetika J.G. Mendela nebo při vzpomínkových akcích připomínajících obléhání moravské metropole¨Švédy. Připravuje se edice kuliček k letošnímu stému výročí vzniku Československa. Kuličky z časostroje nejsou v prodeji a zájemci o ně si je musí ulovit.

 

To je ale poměrně obtížné. Kolem stroje totiž číhají již před 11:00 party lovců - kuličkářů. Ve stroji jsou čtyři otvory, do nichž je nutné vložit ruku a trpělivě čekat, zda bude mít lovec kuličky štěstí a skleněnka vypadne právě do jeho dlaně. S kuličkami pak tito lidé obchodují.

 

 

Brněnský orloj se stal od své instalace námětem mnoha vtipů. Přestože skutečně ukazuje čas, málokdo ví, jak. Doporučený postup je odstoupit od něj na vzdálenost pěti až deseti metrů a podívat se na přesný čas na věži nedalekého kostela sv. Jakuba. „A´t už je to jakkoli, časostroj je turistickou atrakcí, a to byl jeho hlavní účel,“ uvedla s úsměvem Gabriela Peringerová z Turistického informačního centra města Brna.

(niv)