Šel si pro svačinu a zachránil život

BRNO – Běžná zastávka na konečné se změnila v dramatický boj o život, líčil by příhodu nejspíš kdokoli jiný. Ne tak Ondřej Skypala.

„Šel jsem si koupit svačinu a přitom jsem pomohl člověku, který zkolaboval v obchodě. Nepřišlo mi na tom nic divného, ani jsem necítil stres. Jako bych umyl nádobí a šel zase dělat něco jiného. Ještě jsem stihl odjet z konečné včas,“ popisuje událost řidič, který staršímu muži zachránil život. Dnes mu za to osobně poděkoval primátor Petr Vokřál.

Ondřej Skypala se při své službě na lince 57 zastavil v obchodě na Lesné, aby si koupil něco k jídlu. „Když jsem vešel dovnitř, zaslechl jsem, jak někdo říká: ‚Přineste studenou vodu.‘ Nakoukl jsem, co se děje, a viděl jsem na zemi ležet pána. Kolem něj byli prodavači a prodavačky, ale nikdo moc nevěděl, co si počít,“ vypráví Skypala. Muže, který nedýchal, pak resuscitoval až do příjezdu záchranky. 

Zdravotníkům se následně podařilo pomocí defibrilátoru obnovit pacientovy životní funkce. To se ale Skypala dozvěděl až později. „Z obchodu jsem odešel bez svačiny, ale stihl jsem z konečné vyjet včas na další jízdu. Znovu jsem měl pauzu až za dvě hodiny a v tomtéž obchodě mi řekli, že záchranáři pána nahodili a odvezli. A pak jsem četl i na internetu, že za pár dní tam přišla nakupovat jeho žena a že potvrdila, že je pán v pořádku. To jsem byl opravdu rád,“ zakončuje zachránce.

Duchapřítomný postup řidiče ocenil i primátor města Brna, který se s ním dnes osobně setkal. „Je pro mne čest se s Vámi vidět a zároveň mám z podobných skutků vždy obrovskou radost. Sám jsem byl jednou v podobné situaci a vím, jak je náročné zachovat rozvahu,“ prohlásil Petr Vokřál.

Ondřeji Skypalovi bezpochyby pomohlo, že se s nutností poskytnout první pomoc nesetkal poprvé. Už jednou se nachomýtl k záchraně muže, který v Tatrách spadl z převisu. Především ale již osm let spolupracuje s jednou neziskovou organizací, která veřejnost učí, jak první pomoc správně poskytnout. „Snažíme se jim to předat zážitkově, tak aby si to opravdu zkusili, osahali, získali v tom sebevědomí. Pro mne je to koníček, i když jednu dobu jsem se tomu chtěl věnovat i profesionálně. Studium záchranářství s mojí prací ale nešlo skloubit, a tak jsem ho po pár měsících ukončil,“ vzpomíná Skypala.

V následujících dnech ho ale za volantem nepotkáte. Dopravnímu podniku města Brna, ve kterém pracuje už šestnáctým rokem, sice zůstává věrný, ovšem pro letošní plavební sezónu se stal kapitánem jedné z jeho lodí.

(niv)

 

Foto - MMB

Na snímku setkání primátora Petra Vokřála (ANO) se zachráncem.