Vida zve na hravou matiku a do tvůrčí dílny Bastlírna

BRNO - V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! začala nová  výstava GeomeTRY, která představuje svět hravé matematiky a geometrie. Další jeho zajímavostí je tvůrčí dílna Bastlírna.

 „Návštěvníci si například vyzkouší, jak dostat veliký jehlan do zdánlivě menší krychle, přeměnit pohyb člověka na matematickou funkci, kreslit jen podle odrazu v zrcadle, nebo najít jednu kuličku mezi desetitisíci dalších,“ řekl o výstavě Ondřej Hlouša, manažer expozice VIDA!, a dodal: „Výstavu si užijí dospělí i děti už od předškolního věku. Mohou tu skládat nejrůznější puzzle, řešit geometrické hádanky a přemýšlet nad matematickými hlavolamy.“

Výstava GeomeTRY nabízí více než třicet hravých exponátů zapůjčených z proslulého muzea Mathematikum, které sídlí v německém Gießenu a je prvním matematickým muzeem na celém světě. Exponátů je možné se dotýkat, hrát si s nimi a hledat správná řešení. Každý, kdo výstavu navštíví, má také možnost zúčastnit se Diamantové loterie – může si tipnout, kterých šest ze čtyřiceti devíti diamantů je pravých.

„Správnou odpověď ještě nikdy nikdo neuhádl. V Brně na výherce čeká celoživotní vstupenku do VIDA!“ upozornila Hana Laudátová, tisková mluvčí VIDA!

Ve všední dny, od úterý do pátku, od 16 do 18 hodin je možné navštívit VIDA! jen za 90 korun. „Odpolední vstupenka je určená všem, kteří si chtějí užít chytrou zábavu v čase, který jim zbývá po škole či po práci,“ dodala Laudátová.

Bastlírna přináší prostor pro radost z tvoření

Společně s výstavou začíná VIDA! testovat i nový mobilní prostor pro tvoření a kutění, takzvanou Bastlírnu. Na návštěvníky tam čekají pracovní stoly, nářadí a nejrůznější materiál. „V Bastlírně není cílem vyrobit něco konkrétního podle předem stanoveného návodu. Zájemcům pouze nabídneme směr, kterým se vydat. Věříme, že tento způsob tvoření je zábavnější a přináší radost z vlastního objevování a skutečnou inspiraci,“ řekl Sven Dražan, manažer programu VIDA! V březnu bude Bastlírna ve zkušebním provozu, od dubna ji už bude možné navštívit pravidelně o víkendech, později přibudou další dny.

Program v Bastlírně bude součástí vstupenky do VIDA! „Chceme přispět k rozvoji technické kreativity u dětí i dospělých,“ informoval o dlouhodobém úkolu brněnského science centra Lukáš Richter, ředitel VIDA!, A dodal: „Máme za sebou dva ročníky Bastlfestu – festivalu kutilství pro celou rodinu. Oba patřily k našim nejúspěšnějším akcím. Určitě je to i tím, že čím dál víc lidí uvítá možnost vyzkoušet si práci třeba i jen s obyčejnou pilou, kladivem či pájkou.“

(niv)

 

Foto - Vida!