Tajemství odhaleno: zoo lvího kluka a holku

BRNO - Lví dvojčata z brněnské zoo měla v uplynulých dnech první veterinární vyšetření, při němž bylo odhaleno, že jde o lvího kluka a holku.

Narodila se na konci loňského roku a od té doby byla pod bedlivým dohledem své matky Kivu. Na jaře budou dovádět ve výběhu.

 

„Mláďata jsme zvážili, naočkovali, očipovali a samozřejmě jsme také zjistili pohlaví. Mají to hezky rozdělené, jedno lvíče je kluk, druhé holka. Kivu se o ně skvěle stará, i když rodila poprvé,“ řekla kurátorka chovu savců Zoo Brno Dorota Gremlicová. Malý samec váží necelých sedm kilogramů, samička je o něco lehčí. „Kivu mláďata mírně přenášela, protože po porodu hned viděla a byla od pohledu větší, než je obvyklé,“ vysvětlila kurátorka.

 

Při prohlídce se chovatelé snažili být ohleduplní a hlavně rychlí, aby se lvíčata co nejdříve vrátila k matce. Po zásahu do rodinné idyly odvedla Kivu lvíčata ke kontaktní mříži k jejich otci lvu Lolkovi, aby je pohlídal a zjistil, že se vlastně nic nestalo a vše je v pořádku.

 

Koncem února bude následovat ještě další vážení malých šelem a jejich přeočkování. Dvojčata zatím nemají jména, ale to se brzo změní. Jedno budou moci vybrat návštěvníci a příznivci Zoo Brno od konce února na webu www.zoobrno.cz a na facebookové stránce brněnské zoologické zahrady. Druhé jméno zvolí kmotr. Zatím se neví, kdo jím bude.

 

Lvíčata se narodila 29. prosince, první přišlo na svět v 19:53, druhé ve 23:55. Pro Kivu je to první zkušenost s porodem a starostí o potomky, o které se teprve učila a učí pečovat. Samice lva konžského (Panthera leo bleyenberghi) Kivu se narodila 12. 10. 2012 v portugalském Lisabonu. Do Zoo Brno přijela 11. 7. 2017 z ústecké zoo. Lolek na Mniší horu přicestoval přesně o týden později z polského Gdaňsku, kde se také 14. 7. 2015 narodil.

 

Poslední narození lvů se v Zoo Brno datuje do roku 1993.

 

(niv)

 

 

 

Foto - Zoo Brno