Nejšikovnější budoucí stavaři jsou z Letovic

LETOVICE (okr. Blansko) - Nejšikovnější budoucí stavaři - středoškoláci jsou z Letovic na Blanensku, kde navštěvují Masarykovu střední školu. Jejich tým se v uplynulých dnech zúčastnil v Brně čtvrtého ročníku souteže Bridge Builder Contest. Určená je pro studenty stavebních průmyslovek a středních škol zaměřených

na stavebnictí. Účastníci v ní staví mosty ze špejlí, provázků a lepidla, které jsou sice na první pohled velmi křehké, ve skutečnosti ale unesou několikanásobek své vlastní váhy. Letovičtí svým výkonem překvapili.

 

Do soutěže se zapojily týmy z deseti škol. Nejprve se testovala pevnost přinesených mostů a následně modelů mostních konstrukcí vyrobených na místě. Každý z tříčlenných týmů měl za úkol vytvořit most ze špejlí, který bude vážit do půl kilogramu. Při následném testu byl most postaven mezi dva stoly. Na most pak položili členové poroty ocelovou trubku, na níž přivázali horolezecké lano a na něj přímo pod most zavěsili barel. Postupně do něj přilévali vodu až do doby, kdy špejlová konstrukce neodolala tlaku, nepraskla a nezbortila se.

 

Vítězným týmem, který si přinesl nejpevnější most, byli letovičtí studenti Vojtěch Flek, Tereza Pecháčková a Monika Andrlová. Jejich most vážil pouhých 61 gramů a zbortil se až při zátěži 22,3 kilogramů. „Musím se přiznat, že jsem jej dokončoval narychlo, a to brzy ráno před odjezdem na soutěž,“ doplnil Flek. V soutěži není rozhodující, kolik kilogramů most unese. Rozhodující je poměr mezi váhou mostu a kilogramy, které unesl.

 

Letovický tým zvítězil i v druhé části soutěže. V ní měl za úkol postavit přímo na místě další most a poskytnout jej k zatěžkávacímu testu. Druhý most postavil tým ve složení Vojta Flek, Vojta Tichý a Štěpán Semeniuk. Vážil pouze 65 g a vydržel zatížení 16,7 kilogramu.

 

Paradoxní je, že vítězný tým tvoří čtvrtý ročník oboru stavebnictví letovické Masarykovy střední školy. Třída má totiž jen hrstku žáků. „Teď se ale situace zlepšuje a v prvním ročníku oboru stavebnictví již máme dvanáct studentů, což nasvědčuje tomu, že zájem o stavebnictví vzrůstá. Snad tento trend vydrží,“ uvedla učitelka vítězného týmu Hana Dostálová.

 

(niv)

 

 

 

Foto:

Na hlavní straně:

- Porotci testují pevnost letovického mostu ze špejlí.

U textu:

- Letovický tým při stavbě mostu.