Zámecké skleníky jsou plné kvetoucích kamélií

V Rájci mají kolekci 400 druhů kamélií.

RÁJEC (Blanensko) - Pokud už máte plné zuby současné zimy a chcete nasát atmosféru jara, rozhodně byste měli vyrazit do skleníků zámku v Rájci na Blanensku, kde právě nyní kvetou kamélie.

 Jejich bělavé, ale i růžové, červené, rudé či melírované květy budou moci návštěvníci tamního zahradnictví obdivovat až do konce března. Od 9. do 18. března ozdobí keře kamélií, vazby a aranžmá z nich také komnaty rájeckého zámku.

 

„Jsou to již naše tradiční akce, na které přicházejí zástupy turistů,“ řekla rájecká kastelánka Jana Kopecká. O kamélie pečuje v zámeckém zahradnictví její manžel Evžen. Do historických skleníků tam během nadcházejících dvou měsíců dorazí až okolo 7000 lidí. Kamélie mohou nejen obdivovat, ale některý z nabízených druhů si mohou i zakoupit. Před odchodem dostanou i dobré rady od zahradníků. Zájemcům prozradí, jak o ně pečovat.

 

Dalších zhruba 5000 návštěvníků zavítá na prohlídku kamélií přímo v prostorách zámku. Ten bude letos opět jedním z prvních státních zámků v republice, který otevře své brány pro veřejnost. Rájecká kolekce kamélií je jednou z největších ve střední Evropě.

 

Základem této sbírky jsou keře kamélií, které získali památkáři v roce 1973 z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy. Od té doby se rájecká kolekce rozrostla natolik, že ji tvoří zhruba 400 druhů kamélií. Dosud jich na světě bylo vyšlechtěno asi 60.000. Z toho 250 z nich poprvé vykvetlo právě v Rájci, a to nejen díky Evženovi Kopeckému, ale i jeho předchůdci Janu Dvořákovi, po němž je jedna z odrůd kamélií pojmenována. Novým úspěchem rájeckých zahradníků je odrůda Verunka. Ta dostala jméno po tamní zahradnici Veronice Hájkové. O rájecké kamélie pečuje již přes deset let.

 

Samotné šlechtění je poměrně náročné a především zdlouhavé. Nikdy se přitom neví, jak daný šlechtitelský pokus dopadne. Čeká se od vysazení semínka zhruba 15 až 20 let, než vyroste v rostlinu, která se poprvé pochlubí svými květy. Pak nastupují na scénu znalci. Jejich úkolem je srovnat květy s květy ostatních odrůd kamélií a zjistit, zda jsou něčím jiné a atraktivní.

 

„Barevnost kamélií je velmi pestrá. Některé jsou bělostné, jiné mají barvu některého z desítek odstínů růžové či červené. Oblíbené jsou i melírované,“ vysvětlil Kopecký. Připomněl, že kamélie jsou pojmenovány po brněnském rodákovi, přírodovědci, lékárníkovi a jezuitovi Jiřím Kamelovi (1661 až 1706). Působil na misii ve filipínské Manile. Zkoumal tamní faunu i flóru, sbíral rostliny, a především popisoval jejich účinky. Ironií osudu je, že Kamel patrně kamélie nikdy nespatřil. Na jeho počest pojmenoval tyto rostliny jeho jménem švédský botanik Carl Linné.

 

(niv)

 

 

 

Info:

 

Zámecké skleníky otevřeny od 1.2. do 31.3. 2018 denně mimo pondělky. Skleníky s kvetoucími keři kamélií a odborným výkladem jsou otevřeny od 9. do 15. hodin. Vstupné 30 Kč. V době konání výstavy v prostorách zámku je otvírací doba skleníků shodná s otvírací dobou zámku a vstupné 10 Kč. Možnost poradenství a zakoupení jarních květin a kamélií. Tel. 721 319 377

 

Výstava v prostorách zámku - Kamélie v porcelánu. Termín 9.3 - 18. 3. 2018, zavírací den po 12. 3. 2018. Otvírací doba zámku so a ne 9.-17. hodin, út.-pá 9.-16.30. Děti do 10 let zdarma.  Kvetoucí kaméliové keře, pěstované v zámeckém zahradnictví vyzdobí knížecí apartmány i hostinské pokoje v 1. patra zámku.  Rozsáhlá kolekce evropského, čínského, japonského porcelánu pochází z bohatých sbírek rájeckého zámku a doplní ji i exponáty z depozitářů zámku.