Restaurátoři opraví litinový skvost z Rájce

Rájec (okr. Blansko) - Restaurátoři vrátí původní vzhled historické litinové bráně zdobící vstup do areálu zámku v Rájci na Blanensku, který kdysi býval letním sídlem knížecího rodu Salmů.

Rozhodně nejde o jen tak obyčejnou bránu.

Salmové si ji nechali v 19. století odlít ve svých slévárnách v Blansku. Když se pak ve Vídni konala zemědělská výstava, šlechtické rody z Rakousko- Uherska na ní nechaly odvézt brány ze svých sídel. Ta salmovská tam vyhrála soutěž v tom, která z nich je nejkrásnější, řekla Úspěchu rájecká kastelánka Jana Kopecká. Současný stav brány je ale z technického hlediska špatný.

Opravy přijdou na 1,5 milionu korun. Restaurátoři na ni vrátí metrový litinový erb rodu Salmů, který je již 15 let je uložený v depozitáři. Znak zachycuje dvě ryby. Nad ním byla umístěna litinová korunka, napodobenina salmovské knížecí koruny, jejíž originál je vystavený již několik let v rájeckém zámku.

Nutné je také staticky zajistit sloupy držící křídla brány, protože pod tíhou litinové brány se sloupy zkřivily. Opravy bude financovat Národní památkový ústav. Bránu zdobily také četné litinové lístky.

Před 15 lety byla ale již v tak špatném technickém stavu, že všechny její zdobné prvky musely být odstraněny a následně uloženy v depozitáři. "Ohrožovaly turisty, hrozil úraz. Teprve teď se podařilo získat na obnovu brány peníze," doplnila Kopecká.

(niv)

Historická fotka brány.

Foto: NPÚ