Severské husy a bernešky zimují na jižní Moravě

Tisíce hus běločelých a polních zimují na Novomlýnských nádržích – Jiří Šafránek/MOS

Dolní Věstonice (okr. Břeclav) - Novomlýnské nádrže pod Pálavou jsou tradičním zimovištěm severských druhů hus.

V těchto dnech jich ornitologové napočítali asi 20.000, což je o čtvrtinu více než loni. V jejich hejnech objevily čtyři bernešky rudokrké, dvě bernešky bělolící a dokonce i jedna berneška tmavá, která je ve střední Evropě poměrně vzácná. Úspěchu to prozradil Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku. Pokud se chce zaposlouchat do rachotu husích křídel při jejich ranním vzletu z prostřední nádrže vodního díla Nové Mlýny, jeďte na výlet.

"Každou zimu u nás zimují tisíce hus běločelých a hus polních, které hnízdily v tundře za polárním kruhem. Nyní jsou na zimovištích ve střední a západní Evropě. U nás hnízdící husy velké zimují v jižní Evropě a na severu Afriky, ale v této době se již vracejí k nám na svá hnízdiště," uvedl Šafránek.

Husa běločelá i husa polní jsou takřka stejně velké jako v ČR běžná husa velká. Na rozdíl od ní mají dospělí ptáci jiné zbarvení zobáku a hlavy. Husy polní mají zobák u hlavy žlutý a v přední části černý. Husy běločelé jsou o něco menší a dospělí ptáci mají dobře viditelnou bílou skvrnu nad zobákem a tmavší hlavu i krk. Obě tyto severské husy vytváření společná hejna. V letu se husy běločelé poznají i podle černých skvrn na břiše.

Jen velmi výjimečně se v hejnech hus běločelých a polních objeví i velmi vzácná husa malá. Jde o drobnou husu, která má velkou bílou skvrnu sahající od zobáku přes celé čelo až za oko. Kolem oka má navíc žlutý kroužek. V České republice byla dosud zjištěna pouze asi 20krát. Letos byla zjištěna pouze jedna.

Mezi tisíci severských husí se vzácně vyskytnou i bernešky bělolící, bernešky rudokrké a jen výjimečně i berneška tmavá. V posledních dnech byly ornitology zjištěny na jižní Moravě u Novomlýnských nádrží všechny tři druhy bernešek. Bernešky rudokrké byly zjištěny čtyři, dále dvě bernešky bělolící a jediná berneška tmavá. Berneška tmavá byla v České republice zjištěna pouze 14krát, a je proto je v ČR nejvzácnější berneškou.

Ranní rozlet hus z Novomlýnských nádrží si můžete prohlédnout na videu spolku: https://youtu.be/vxV1Pd3FxnE.

Za vzácnými berneškami se nyní vydávají pozorovatelé ptáků z celé republiky. Doufají, že zahlédnou alespoň některou z bernešek, nebo vzácnou husu malou. "Pozorování ptáků, neboli birdwatching, se i u nás stává oblíbeným koníčkem milovníků přírody. V západní Evropě a v USA se mu věnují miliony lidí," doplnil ornitolog. Severské husy zůstanou na Nových Mlýnech až do konce února nebo do první poloviny března, kdy se vydají zpět na sever na svá hnízdiště za polárním kruhem.

(niv)

Tisíce hus běločelých a polních zimují na Novomlýnských nádržích – Jiří Šafránek/MOS