V Brně se testuje nová protinádorová vakcína

Brno - Novou vakcínu, která pomáhá zvýšit úspěšnost léčby solidních nádorů u dětí, vyvinuli odborníci a lékaři z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, Fakultní nemocnice Brno a Masarykova onkologického ústavu

. Léčivý přípravek, který se vyrábí ve farmakologickém ústavu fakulty, už byl při klinické studie aplikován dvěma pacientům. První výsledky studie, jež má ověřit bezpečnost přípravku a jeho efektivitu, budou známé zhruba za rok a půl. Vakcína je součástí imunoterapie a kombinuje se se standardní léčbou onkologicky nemocných dětí.

"Je to veliký posun v léčbě, který může pomoci těm pacientům, kteří mají menší pravděpodobnost, že budou dobře reagovat právě na standardní léčbu. Vakcína totiž podporuje zapojení jejich vlastního imunitního systému do boje s nádorem," informoval Úspěch přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno a proděkan lékařské fakulty univerzity Jaroslav Štěrba.

Léčivo se připravuje v tzv. čistých prostorách, které jsou certifikovány Státním ústavem pro kontrolu léčiv pro buněčné terapie. "Lékaři dítěti nejdříve odeberou část nádoru a také jeho bílé krvinky. V laboratoři pak oba vzorky kultivujeme tak, aby výsledná vakcína aktivovala imunitní reakci organismu proti nádoru," popsala výrobu vakcíny přednostka farmakologického ústavu Regina Demlová. Klinická studie má zahrnovat dvacet pacientů, lékaři do ní zatím zařadili sedm dětí.

"Pacienty vhodné pro klinickou studii pečlivě vybíráme tak, abychom mohli ověřit jednak bezpečnost vakcíny a také její účinnost. Zařazujeme do ní především děti, u nichž se opakovaně objevil nádor a standardní léčba nebyla účinná," zdůraznil Štěrba. Pro každé z vybraných dětí pak odborníci v laboratořích lékařské fakulty připravují individuální vakcínu.

Odborníkům se i díky předchozímu výzkumu podařilo novou vakcínu připravit za tři roky. Výzkum a vývoj hradilo ministerstvo školství z výdajů státního rozpočtu na výzkum, experimentální vývoj a inovace a stál 20 milionů korun včetně rekonstrukce čistých prostor hrazené univerzitou. Přestože je pokrok v léčbě dětských nádorů velký, v posledních deseti letech se zpomalil, protože děti jsou na okraji zájmu farmaceutických firem. "Imunoterapie je v onkologii pro dopěslé hitem a zlepšuje přežití u mnoha typů nádorů dospělých. U dětí jsou ale testy nových léků výrazně opožděny,“ upozornil Štěrba.

(niv)