Jihomoravští zastupitelé pro návrat epopeje, ale s podmínkou

BRNO/MORAVSKÝ KRUMLOV (okr. Znojmo) - Zastupitelstvo Jihomoravského kraje  schválilo napříč politickým spektrem záměr pomoci městu Moravský Krumlov při spolufinancování úprav části zdejšího zámku za účelem umístění Slovanské epopeje.

Podmínkou je dohoda města Moravský Krumlov s městem Praha o zapůjčení tohoto unikátního uměleckého díla na dobu delší než pět let.

 

„Zastupitelstvo se dnes jednoznačně shodlo na tom, že je potřeba snahu Moravského Krumlova v této věci podpořit. Je ale zároveň samozřejmé, že vyžadujeme jisté garance. Budeme chtít, aby si Moravský Krumlov vyjednal s Prahou dobu, po kterou by Slovanská epopej byla zapůjčena,“ potvrdil postoj vedení kraje hejtman Bohumil Šimek. 

„Chceme mít jistotu, že Slovanská epopej zůstane na Moravě nejlépe pět a více let, aby finanční injekce pro Moravský Krumlova byla nějakým způsobem zúročena,“ konstatoval hejtman. „Návrh na finanční podporu ze strany kraje je v tuto chvíli deset milionů korun, celá věc je ovšem zatím v jednání. Tato výše podpory je z mého pohledu reálná, asi by se musela čerpat z rozpočtových rezerv, protože rozpočet na letošní rok je v tuto chvíli již schválen. Tento návrat Slovanské epopeje do Moravského Krumlova by výrazně pomohl nejen regionu Moravskokrumlovska, ale i samotné Epopeji. Ta by tak po mnoha letech byla opět k vidění jak pro obyvatele jižní Moravy, tak celé České republiky i zahraniční návštěvníky. Jako hejtman udělám maximum pro to, aby se Slovanská epopej vrátila a zůstala zde co nejdéle,“ dodal hejtman Šimek.  

 

„S hlavním městem Prahou jednáme o pětileté zápůjčce s pětiletou opcí. S Ministerstvem kultury také vyjednáváme o podpisu memoranda a hledáme zákonné postupy, aby mohlo ministerstvo vystavení Slovanské epopeje v Moravském Krumlově také podpořit. Když dnes Jihomoravský kraj garantoval, že chce náš záměr podpořit, je teď na nás, abychom předložili řádné podmínky této smlouvy a dohody, což je naprosto logické. V této chvíli je vstřícnost všech institucí velmi velká a já jsem za ni vděčný a jsem moc rád,“ uvedl starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

(niv)