Opravují nejkrásnější zámeckou bránu Rakouska-Uherska, je v Rájci

RÁJEC (okr. Blansko) - Odborníci vracejí původní podobu skvostné historické bráně zámku v Rájci, kterou si v 18. století nechal vyrobit pro toto své letní sídlo knížecí rod Salmů. Jde o nejkrásnější zámeckou bránu Rakousko-Uherska.

Rájecká kastelánka Jana Kopecká k projektu uvedla, že ještě nejsou dokončené terénní úpravy, ale brzy bude vše hotovo.

"Celá rekonstrukce vyšla na tři miliony korun. Bránu restauroval Oldřich Bartošek. Opravil a zlatil nejen původní díly brány, ale také musel odlít ozdoby, které na bráně chyběly a podle starých fotografií udělat je dodělat. Důležité jsou i stavební práce na bráně jako restaurování kamenných soklů, odvedení vod od brány a jak jsem uvedla terénní úpravy," zdůraznila kastelánka.

Ozdobný oblouk nad bránou nebyl 20 let. Důvodem bylo to, že se uvolnil a hrozilo, že se zřítí na turisty, kterých do zámku dorazí ročně přes 25.000. Proto byl i s ostatními díly léta uložen v depozitáři zámku. Správa zámku plánuje na příští rok opravy ohradních zdí v okolí brány , včetně terakotových ozdob ve tvaru šišek.

A proč je vlastně brána z Rájce tou nejkrásnější bránou Rakousko-Uherska? V 19. století se konala ve Vídni výstava, na kterou nechaly přední šlechtické rody dovézt brány svých zámků. Příchozí mohli hlasovat o tom, která z nich je nejkrásnější. Vyhrála ta Salmovská.

(niv)