Do muzea v Blansku se vrátily cenné nálezy z Býčí skály a Pekárny

Novou stálou expozici nabízí návštěvníkům Muzeum Blanenska.

Cesta do pravěku, jak zní název expozice, je umístěna ve čtyřech místnostech v přízemí blanenského zámku, z nichž každá reprezentuje určité archeologické období.

Díky ní se návštěvníci budou moci vydat napříč časem do historie Blanenska, a to až do dob, kdy jeskyně Moravského krasu obývali neandrtálci.

„V rámci otevření nové expozice budou rovněž představeny unikátní originální archeologické nálezy z Moravského krasu, které zapůjčilo Naturhistorisches museum ve Vídni, a mincovní poklady nalezené v Blansku počátkem 20. století z Moravského zemského muzea,“ láká k návštěvě muzea jeho ředitelka Pavlína Komínková.

Jednání mezi oběma muzei začala již koncem roku 2016. Jejich výsledkem je dohoda, že do připravované blanenské expozice budou zapůjčeny i předměty uložené pouze v depozitáři. V Blansku tak budou k vidění nálezy, které nejsou běžně dostupné ani v expozici ve Vídni.

Mezi ty nejzajímavějšími předměty patří bezpochyby nálezy z tajemstvími opředené jeskyně Býčí skála, kde dodnes existují různé teorie okolností úmrtí nejméně čtyřiceti nalezených osob a několikanásobně vyššího množství šperků a dalších obětin.

„V bezpečnostních vitrínách tak budou v muzeu po celý rok uloženy keramické a bronzové nádoby, náramky, spony, skleněné a jantarové náhrdelníky nebo také masivní palice, kladiva a kleště z tzv. kovárny objevené v Předsíni jeskyně. Vystavena zde budou také různá bronzová a železná kování z rituálních vozů nalezených v Býčí skále. Nechybí ani model jednoho z pohřebních vozů,“ upřesnila Komínková. 

Expozice je plně interaktivní, je přístupná vozíčkářům a je přizpůsobená nevidomým návštěvníkům.

Součástí expozice je herna s archeologickým pískovištěm a zábavným objevováním historie. Nejen dětské návštěvníky pobaví, že se mohou dotknout replik materiálu a nářadí z bronzařské dílny nebo nářadí prvních zemědělců v neolitu. Do jeskyně Kůlna k uloženým mamutím klům pak návštěvníky dovede jeskynní prolézačka se zastávkou u magdalénských lovců v jeskyni Pekárna.

Expozice je otevřena od úterý do neděle od 9 do 17 hodin jako stálá expozice muzea a přístupná v rámci hlavního okruhu muzea. Vstupné je 80/40 Kč.