Unikátní historické mercedesy zaparkují v Praze a Brně

Začátkem února se na pražském Pankráci zabydlí historické automobily od značky Mercedes-Benz. Celkem zde bude vystaveno 23 vozidel, včetně toho nejstaršího z roku 1902. Výstava začíná první únorový den a končí v neděli 25. února. Poté pokračuje v Brně.

Lichožrouti zaplaví Katalánsko a Valencii

Tři velké festivaly animovaného filmu v Katalánsku a ve Valencii promítnou ve spolupráci s Českým centrem v Madridu během února filmy z českých studií a přivítají jejich tvůrce.

Čarodějky ze Salemu. Příběh, ze kterého dodnes mrazí

Hlediště ani nedutá. Diváci sedí bez pohnutí a téměř až nevěřícně sledují děj, který se jim odehrává před očima. V některých chvílích z něj mrazí. Takové je představení historického dramatu Arthura Millera Čarodějky ze Salemu, které v premiéře sehraje Městské divadlo Brno.

Slavná Věstonická venuše je na vyšetření

Brno - Náročná vyšetření podstupuje v těchto dnech slavná Věstonická venuše. Ne že by byla tato zhruba 29.000 let stará soška obtlouslé ženy, kterou vytvořil neznámý lovec mamutů, nemocná.

Do dvou let začnou hvězdy YouTube blednout

NejFake: Do dvou let začnou hvězdy YouTube blednout 

 

Zástupci nejmladší generace je považují za celebrity. Znají je pod jejich přezdívkami, pod nimiž na největším internetovém serveru YouTube, na který se ukládají videa, vystupují. Králem těchto youtuberů je švédský PewDiePie, jehož videa odebírá 47,5 milionu lidí. V Česku patří mezi slavné tvůrce videí kromě Smusy, Kovyho, MenTa nebo třeba dvojice Viral Brothers i NejFake. Léta skrývá svoji tvář pod maskou. Známé jsou především jím natočené příběhy, v nichž hledá třeba recepty na štěstí, lásku, nebo pravé přátelství. V rozhovoru pro Úspěch popsal, jak vidí svět českých youtuberů. 

 

Jaká je Vaše současná profese - studujete, pracujete? Co Vás přimělo kdysi začít natáčet videa na YouTube?

Na studování už nemám věk ani odvahu, ale jak se říká, člověk se učí po celý svůj život, a to nutně nemusí sedět znuděně ve školní lavici, každopádně já už pracuji. Když se někdo zeptá, co dělám a já řeknu, že jsem youtuber, tak každý chvíli přemýšlí, co to vlastně dělám. Ve zkratce by se dalo říct, že jsem našel něco, co mě baví dělat, a kde mohu rozvíjet své nápady a realizovat je. Takhle nějak by zněla líbezná odpověď, která by inspirovala tisíce lidí, ale ve skutečnosti je to jako dělat v reklamce. Jen tam na vytvoření nějaké zakázky je zapotřebí třeba 23 lidí, kdežto youtuber to zvládá všechno sám. Sice to často není tak kvalitní (někdy zase je), ale to jejich diváci tak nehodnotí. Uvědomují si totiž, že youtuber je obyčejný člověk jako jsou oni, proto je jejich popularita tak vysoká, jelikož se jejich diváci v nich dokáží najít a inspirovat se. Přeci jen to nejsou celebrity v tom pravém slova smyslu, ale něco na pomezí celebrit a jejich kamarádů. Když jsem v roce 2008 začal točit videa na internet, ani ve snu mě nenapadlo, že bych se tím v budoucnu mohl i živit a už vůbec mě nenapadlo, že by youtubeři mohli být tak populární, jako jsou dneska. To vše se v takovém měřítku začalo dít dva roky zpět, ale stejně nejraději vzpomínám na roky 2010/2013. To byl YouTube přátelské místo. Dnes je to spíše bojiště o přízeň diváků a peníze. Každopádně já začal točit videa, jelikož mi chybělo nějaké to vyjádření sebe samého. Právě skrz videa jsem to vše mohl dostat ven mezi lidi. Nelituji té změny, kterou jsem díky tomu, že jsem začal točit, prošel. Ono je přímo nutné se změnit, protože každý kdo něco vytváří, ať už na internet nebo jinam, je vystavován velkému tlaku okolí a často i přímé palbě nadávek. Proto si troufnu říct, že točit videa sice může každý, ale vydrží u toho jen ti opravdu silní.

 

Zaměřujete se především na příběhy a videa o filmech a seriálech. Je to poutavé, hezké, milé. Kterého ze svých videí si nejvíce ceníte?

Za ten čas co tvořím videa, jsem snad už točil všechny možné žánry videí, a zkoušel, co mi půjde, co bude mít úspěch, a co se dokáže v tak silné dnešní konkurenci youtuberů udržet. Dlouho jsem se hledal, co chci vlastně točit, protože jsem začal jako čistokrevný komik. Až posléze jsem do své tvorby vložil mysteriózní prvky s mým odhalováním. Jeden čas jsem dost kritizoval sociální sítě, politiku a podobně. Po 8 letech točení jsem vzal vše dobré, a to je moje současná tvorba. Asi jsem vyrostl ze všech těch pokusů co točit a co ne, a tak se snažím lidem něco předávat. Ať už jsou to informace, názory, myšlenky nebo ten úsměv, se kterým jsem před 8 lety začínal. Chci v lidech, tím co dělám, vytvářet emoce. Často ty emoce vytváří už jen přítomnost mého šátku na obličeji, ale pokud bych měl říct a vyzvednou nějaké video, tak je to Zaříkávač lží, který vlastně pojednává o celé mé cestě pod maskou a mém odhalení. I když je to už 2 roky staré video, pořád ho považuji za to nejlepší, co jsem kdy vytvořil. Ze

současné tvorby jsem nejvíce pyšný na minifilmy – například Brácha, Šílený výlet nebo Dvojitá vendeta, či ještě video o mém splněném snu - cestě do Černobylu.

 

Máte bezmála půl milionu odběratelů. Dá se youtuberingem v Česku uživit? Má vůbec šanci český youtouber stát se celebritou jako PewDiePie, který z toho i žije?

Často slyším, že se tím uživit nedá, že to snad ani v této zemi není možné. Pokud by šlo jen o peníze ze zhlédnutí na YouTube, tak by se tím i tak dalo uživit, ale nebyla by to žádná finanční výhra. Když k tomu ale přidáte peníze za merchandising, akce, spolupráce a reklamy, tak se ta částka pěkně zvětší, a myslím, že ti nejsledovanější si pravidelně vydělají přes 100.000 korun měsíčně, často i více. Opravdu záleží na tom, jak kdo k tomu přistupuje, kdo si z kanálu udělá jednu velkou reklamu, bude brzo milionář, ale otázkou je, jak dlouho mu to budou diváci trpět, jelikož ti jsou hrozně přelétaví, a proto jsem rád za ty diváky, kteří jsou mi věrní někdy i oněch 8 let. To je pak úžasný pocit, že se mnou a s mými videi prakticky dospěli. Když začali sledovat moje videa, bylo jim 12 a byli na základní škole. Dnes je jim 20 let a jsou na vysoké. Dnešní youtubeři se skutečně dají nazvat celebritami, jelikož je zná velké množství lidí, a ať si o tom myslí kdo chce, co chce, udělali něco co ostatní ne, a tak si tu „slávu“ zaslouží - alespoň na chvíli. Já osobně se za slavného nepovažuji, vlastně jsem slávu nikdy nepoznal, jelikož když mám na sobě šátek, tak si to ani neuvědomuji, takže to celé vnímám dost jinak. Snad proto si pořád všeho vážím, jak samotných fanoušků, díky kterým jsem tam, kde jsem, tak i toho, co mi být na YouTube umožňuje a plní.

 

Jak se podle Vás bude tato oblast dál vyvíjet? Jednou se stanou ti, kteří vyrůstají na sledování videí na YouTube, hlavní ekonomickou silou společnosti. Ovlivní podobu médií v budoucnu?

Mediální trh už se měnit začal. Však se podívejte, kde to jen jde, jsou youtubeři, jelikož si média i samotné značky uvědomují jejich sílu a potenciál. Když jsem před 4 roky jako jeden z prvních youtuberů udělal svojí první reklamu, tak to byl spíše pokus od té firmy někoho oslovit, dnes je to jistota jak se dostat mezi mladé, jelikož je televize neoslovuje, a tak jediné místo kde je potkat je internet. Hlavní výhodu vidím v tom, že youtuber je uvěřitelný pokud něco propaguje, zkrátka když vidíte herce ve velké reklamě v televizi, tak je přeci jen složitější uvěřit a vžít se do něj. Řekl bych, že tento rok o youtuberech slyším skoro všude, od rádia, přes televizi až po tisk. Zkrátka je to momentální trend, ovšem může to být jen chvilková bublina, která nakonec praskne a za pár let po youtuberech neštěkne ani kočka. Ale jedna věc už je jistá teď: vše důležité se bude v budoucnu odehrávat na internetu, ale to většina médií už ví a přizpůsobují se tomu. Otázkou je, co nahradí internet, možná nějaká forma virtuální reality, anebo něco zcela jiného.

 

Jaký je podle Vás český svět youtuberingu? Ten rozptyl je obrovský, od až intelektuálních příspěvků typu příběhy, po srandičky ViralBrothers až po paření před kamerou u dvojice Peťan a STN.

Řekl bych, že je na vzestupu a blíží se ke svému vrcholu, který do 2 let padne. Poté se celkově YouTube svět ustálí, a dobří youtubeři budou stále vidět, ti průměrní a špatní odejdou. Mezi ně počítám i dnešní youtubery, kteří co do počtu odběratelů patří mezi ty nejúspěšnější, protože dneska o kvalitě obsahu nerozhoduje počet odběratelů. Zkrátka trh bude přesycený a ne všichni se tím dokáží uživit, a ne všechny bude pořád bavit, dívat se na to stejné. V tom vidím velký problém českého YouTube - málo inovací, málo progresu. Ve chvíli, kdy mají svá milionová čísla zhlédnutí jistá, tak není potřeba dál do tvorby investovat a zlepšovat se. Proto, jak tak pozoruji, se tvoření videí změnilo na zachycování jejich života, co si kde koupí a podobně. Je jen otázkou času, kdy tento typ videí diváky omrzí, ale pak už bude pozdě se začít učit, protože konkurence bude obsahově i technicky mnohem dále. Začínám stále více

vidět problém i v tom, že každý druhý divák chce být taky youtuber. Povede to k tomu, že všichni budou nakonec tvůrci, a normální diváci už nebudou. To je tím, že většina slavných youtuberů tvoří lehce napodobitelnou nenáročnou tvorbu bez nějakého charakteristického prvku. Proto je YouTube plný tagů, challengí, pranku, hraní her a vlogísků z jejich života. Proto stále věřím v to, že nakonec zvítězí originální a charismatická tvorba a ne video deníčky ze života a jiné pochybné točení, které člověku nic nedá. Uspějí jen ti, kteří dokáží lidem něco předat, ale ještě bude asi chvíli trvat, než to lidem dojde. Historie ukazuje, že lidé musí vidět a slyšet to nejhorší, aby vůbec pochopili, kde je to dno YouTube nevkusu. Já osobně držím palce všem, kteří používají při tvorbě videí hlavu, vášeň a srdce – to je cesta k úspěchu a ne kecy, které se dočtete v knihách, jak uspět na YouTube.

 

Vaše tvář vlastně ani není známá, zatímco Vaši kolegové mají "obličeje" téměř všude. Proč jste zvolil tuto cestu? Netoužíte po přímém kontaktu s fanoušky?

Když jsem začínal před 8 lety pod maskou, ani jsem si tehdy neuvědomil, jak moc dobře jsem udělal, jelikož jsem získal to nejdůležitější – soukromí! Ani nevíte jak je fajn jít po městě a vědět, že Vás nikdo nepozná, že nikdo nebude chtít podpis, že nikdo nebude chtít fotku, a že Vás nikdo nebude nikam sledovat a zasahovat do Vašeho života. I když jsem v rámci YouTube docela unikát, a dost věcí díky tomu nikdy nezažiji, jsem za to moc rád, protože díky anonymitě se mohu naplno věnovat tvorbě videí jako NejFake, a nikdo nemusí řešit moje soukromí. Přímý kontakt s fanoušky mám na akcích, volám si s nimi po skypu, a všem se snažím odepisovat na e-maily i další zprávy. V tom jsem taky docela unikátní, jelikož většina YouTuberů moc lidem neodepisuje. Proč taky, na video kliknou tak jako tak. To já si na vztahu s fanoušky zakládám, protože si i po těch 8 letech existence pamatuji, díky komu mohu ve svém životě dělat to, co mě baví. Děkuji Vám! :)

 

(niv)