Moraváci vyrobili unikátní hadičku

Ochrání domácnosti před vytopením

Každý rok Češi nahlásí pojišťovnám více než 35 tisíc škodných událostí spojených s vytopením bytu. Velmi častou příčinou jsou právě prasklé hadičky. Ať už jde o hadičky pod dřezem či umyvadlem nebo u pračky či toalety, instalatéři i pojišťovny je často označují jako tikající časované bomby. Předejít těmto škodám teď pomůže nová hadička z nerezového vlnovce.

Vymysleli ji šikovní Moraváci z firmy sídlící na Znojemsku. Jako rodinné stříbro nebo zlaté hodinky se tato vodovodní hadička může dědit z generace na generaci. Ochrání obydlí před vytopením více než pět generací, domácnost bude v bezpečí i za sto let po její instalaci.

„Představte si situaci, že si jednou za život pořídíte do domácnosti bezpečnostní vodovodní hadičky a máte vystaráno o zabezpečení domu či bytu před vytopením po celý zbytek života,“ říká ředitel firmy Petr Pokorný.

Materiálem budoucnosti při výrobě vodovodních hadiček je nerezový vlnovec. „Do vývoje hadičky jsme se pustili v podstatě na žádost samotných instalatérů, kterým hadička s obdobnými bezpečnostními prvky u přípojů vody chyběla. Když jsme si mapovali trh, zjistili jsme, že se podobná technologie pro vodu ve světě v podstatě nepoužívá,“ doplňuje Petr Pokorný.

Na trhu se v současné době prodávají hadičky vyrobené z pryže nebo ze silikonu s nerezovým opletem. Jejich životnost se odhaduje na pět až deset let. Kromě klasického opotřebení materiálu jsou vystaveny dalším rizikům. Oplet se může při styku s čisticími prostředky, kolísáním tlaku vody, umístěním ve vlhkém prostředí nebo prostou únavou materiálu protrhnout a způsobit vytopení.

Že jde o častou nehodu, značí i statistiky. Takzvané vodovodní škody patří podle asociace mezi nejčastěji hlášené události. Za loňský rok nahlásili klienti pojišťovnám 35 tisíc takových havárií, což je téměř 100 vytopených bytů denně.

„Vstupujeme na trhy v Maďarsku a Rumunsku, následovat bude Rakousko, Německo a Švýcarsko. Do roku 2020 chceme být na všech trzích v Evropě a poté i za mořem,“ konstatuje Petr Pokorný.

Text: Jan Marek

Foto: archiv